Nejjedovatější:

Mezi nejjedovatější houby na světě se řadí některé čepičatky. U nás např. se vyskytuje smrtelně jedovatá čepičatka jehličnanová.

Za druhou a třetí nejjedovatější houbu světa se považuje muchomůrka jízlivá a muchomůrka zelená. Všechny lze najít i u nás.

Největší:

Těžko říct, která houba vytváří největší plodnice. Každý světadíl má své rekordmany s plodnicemi velkými přes 1 m a vážícími i několik desítek kilogramů.

Za největší houbu s klasickou plodnicí se považuje termitovník obrovský (Termitomyces titanicus). Klobouk může mít průměr přes 1 m. Vyrůstá na termitištích v oblastech západní Afriky.

Dalšími ohromným druhy jsou např. Macrocybe titans z vlhčích oblastí stř. Ameriky, či hřib súdánský, který běžně dorůstá průměru klobouku 40 cm, ale uvádí se z jižní Afriky i plodnice průměru 120 cm a celkové váze přes 5 kg.

Vatovec obrovský je břichatkovitá houba, která se vyskytuje i u nás. Byly nalezeny plodnice těchto pýchavek velké až 150 cm a vážící přes 20 kg.

Vějířovec obrovský je dřevokazná houba vytvářející obrovské plodnice a rostoucí i u nás Byli nalezeni jedinci o váze až 80 kg.

Pokud bychom ale měli uvažovat o největší houbě i s podhoubím, máme zde absolutního rekordmana. Jedná se o „jedince“, nalezeného v lesích Oregonu. Bylo nalezeno podhoubí, které vyrostlo z jednoho výtrusu, jak bylo geneticky dokázáno a jehož stáří se odhaduje na 2.600 let. Prorůstá do hloubky 1 m a plochou 880 ha. Toto „oregonské monstrum“ je uvedeno v Guinessově knize rekordů jako největší žijící organismus světa.